freewebsubmission
Submit Your Site To The Web's Top 50 Search Engines for Free!

ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » volei
Σαν πραγματικός Φοίνικας, που αναγεννήθηκε από τις στάχτες του, η ομάδα της Σύρου νίκησε 3-0 σετ τον Ηρακλή στην έδρα της, ισοφάρισε

2-2 τις νίκες και έστειλε τη σειρά των τελικών σε πέμπτο παιχνίδι. Όποια ομάδα επικρατήσει θα κατακτήσει το πρωτάθλημα!

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ- ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Σε έναν ακόμα εντυπωσιακό τελικό, όπου και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε κάθε σετ και πήρε τη νίκη με 3-0 επί του Ηρακλή.

Έτσι, οι νησιώτες ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volleyleague και το πρωτάθλημα θα κριθεί το Σάββατο (28/04, 19:00) στη Μίκρα.

Όλα θα κριθούν, λοιπόν, στον 5ο τελικό του Σαββάτου, όπου ο Φοίνικας πάει με σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία και με στόχο την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας του, αλλά και να γίνει η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει ολική ανατροπή (από 0-2 σε 3-2) σε τελικούς πλέι οφ.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-23

Category: volei | Views: 611 | Added by: GeraniosNikos | Date: 2012-04-25 | Comments (0)

Σε ένα ματς που όμοιό του δεν έχει υπάρξει φέτος, ο Φοίνικας Σύρου έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση του τίτλου. Οι νησιώτες επικράτησαν του Ηρακλή με 3-2 και μείωσαν σε 2-1 νίκες.
Αύριο Τετάρτη ο τέταρτος τελικός (19:00).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ- ΗΡΑΚΛΗΣ 3-2

Αύριο ο τελικός με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν την ισοφάριση και τον Ηρακλή την τρίτη νίκη, που θα τον στέψει πρωταθλητή Ελλάδας ύστερα από τέσσερα χρόνια.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12

Ο Άρης με ελληνική σύνθεση επικράτησε 3-0 της Λαμίας στο "Χαλκιοπούλειο" και θα διεκδικήσει την 4η θέση στο πρωτάθλημα.

Με λάφυρο τη νίκη αποχώρησε από τη Λαμία ο Άρης. Οι "κίτρινοι" επικράτησαν 3-0 (25-21, 25-22, 25-21) της Λαμίας και εξασφάλισαν την 5η θέση στο πρωτάθλημα.

Θα διεκδικήσει την 4η θέση με αντίπαλο τον ηττημένο της σειράς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στον Παμβοχαϊκό. Ο αγώνας θα γίνει στο "Αλεξάνδρειο".

Τα σετ: 21-25, 22-25, 21-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 3 (1/9 επ., 25% υπ. - 19% άριστες), Κόβακς 8 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Παντακίδης 6 (6/10 επ.), Τσούροβιτς 9 (8/22 επ.), Σιμεούνοβιτς 9 (8/13 επ., 1 άσος, 53% υπ. - 24% άριστες), Γκαράς (λ- 73% υπ. - 53% άριστες) / Βλαχόπουλος, Ανάγνου 3 (3/6 επ., 45% υπ. - 09% άριστες), Σφενδυλάκης 2.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 8 (4/5 επ. 4 άσοι), Κιόσης 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 17 (16/26 επ., 1 άσο), Ριζόπουλος 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ - 80% υπ. - 60% άριστες / Παλέντζας, Μαυροβουνιώτης, Κυπριανός

Ο Παμβοχαϊκός αφαίρεσε το πλεονέκτημα έδρας από τον Ολυμπιακό μετά τη νίκη του με 3-2 στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 3-4.

Για μια φορά ακόμη ένας αγώνας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στον Παμβοχαϊκό κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Νικητής αυτή τη φορά ήταν ο Παμβοχαϊκός, με 3-2, και πήρε το πλεονέκτημα έδρας από τους "ερυθρόλευκους" στη σειρά των πλέι οφ για τις θέσεις 3-4.

Σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων την ερχόμενη Δευτέρα (23/4) στο Βραχάτι, ο Παμβοχαϊκός θα εξασφαλίσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Με αμιγώς ελληνική σύνθεση ο Ολυμπιακός και νέο προπονητή στον πάγκο, τον υπηρεσιακό προπονητή Τέλη Σωτήρχο, είχε για πρώτο σκόρερ τον Ιωάννου με 20 πόντους. Για τους νικητές ο Ντουσάρμ είχε 21 πόντους.

Τα σετ: 28-26, 23-25, 25-22, 17-25, 11-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Ιωάννου 20 (17/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 16 (8/15 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Λιβαθηνός 2, Σωτηρίου 14 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Κανέλλος 13 (11/17 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (11/27 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 33% άριστες), Κουζούνης -λ 74% υπ. - 61% άριστες / Μάρκου.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 7 (6/22 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Ποτότσνικ 18 (15/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 22% άριστες), Στιβαχτής 2, Ντουσάρμ 21 (16/36 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κατσανεβάκης 15 (6/8 επ., 7 μπλοκ), Καραγιάννης 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (44% υπ. - 28% άριστες) / Σζάρεκ 1, Σπηλιόπουλος, Μιχαήλογλου, Λιόντας, Μπάκας.

Μαγεία Ηρακλή στην Μίκρα. Ο «γηραιός» δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να κερδίσει με 3-0 τον Φοίνικα και να δείξει πως αν παίξει όπως μπορεί δεν έχει αντίπαλο για το νταμπλ. Θέλει μία ακόμα νίκη για να πάρει και το πρωτάθλημα μετά το κύπελλο.
ΗΡΑΚΛΗΣ- ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-0

Με κορυφαίο τον Ρολάντο Ντεσπέιν οι "κυανόλευκοι" επικράτησαν κατά κράτος της ομάδας του Νίκου Νεόφυτου και θα αναζητήσουν στη Σύρο τη μια νίκη που χρειάζονται ακόμη, προκειμένου να φτάσουν στο νταμπλ.

Ο Φοίνικας σε αντίθεση με το πρώτο ματς, δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλο του, ηττήθηκε εύκολα και πλέον ψάχνει ένα... θαύμα.
Το επόμενο ματς των τελικών θα γίνει στη Σύρο και ο Φοίνικας θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας του.

Τα σετ: 25-22, 25-19, 25-23

Ο "γηραιός” επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ. Συγκλονιστικό τρίτο σετ με 86 πόντους συνολικά.

Οι "κυανόλευκοι”, που συνάντησαν αρκετές δυσκολίες μέχρι να φτάσουν στη νίκη, είχαν σε καλή μέρα τους Χριστοφιδέλη, Κράβαρικ και Σμαραγδή, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Σουλτανόπουλος και Ντόκιτς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, ωστόσο ο Ηρακλής πήρε το εκπληκτικό τρίτο σετ 44-42 και κάπου εκεί έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 44-42, 26-24

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 22 (1 άσος, 62% υπ., 19/39 επ., 2 μπλοκ), Κράβαρικ 19 (17/33 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 3 (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντεσπέιν 9 (29% υπ., 9/17 επ.), Σμαραγδής 13 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ - 56% υπ.) / Τζιουμάκας 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (40% υπ., 1/2 επ.), Μποζίδης, Εφραιμίδης 2 (100% υπ., 2/3 επ.), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος):  Σουλτανόπουλος 15 (7/12 επ., 8 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (1 άσος, 0/1 επ., 3 μπλοκ), Θάνος 1 (1/5 επ.), Ντόκιτς 21 (2 άσοι, 20/40 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 8 (62% υπ., 7/19 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 16 (1 άσος, 67% υπ., 13/26 επ., 2 μπλοκ), Κουρούπης (λ - 55% υπ.) / Νικηφορίδης 1 (25% υπ., 1/1 επ.), Ντάνγκουμπιτς 7 (2 άσοι, 2/5 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Μπρτσιτς 7 (1 άσος, 100% υπ., 6/14 επ.)

Σε ένα ματς διαφήμιση για το βόλεϊ ο Ηρακλής πήρε την πρόκριση για τον τελικό του πρωταθλήματος επικρατώντας του εντυπωσιακού Παμβοχαϊκού με 3-2. Τον Φοίνικα θα αντιμετωπίσει ο «γηραιός» στην προσπάθεια για το νταμπλ.

ΗΡΑΚΛΗΣ- ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 3-2

Ο Ηρακλής πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς, και ο Παμβοχαϊκός τα μπράβο! Ο Ηρακλής προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Ανδρών όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου με τη σειρά των τελικών να ξεκινάει την Παρασκευή (20/4) στη Μίκρα. Ο "γηραιός" επιβλήθηκε με 3-2 (23-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-8) του Παμβοχαϊκού στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ. Η νίκη και στους τρεις αγώνες κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Ηρακλής θα αγωνιστεί στους τελικούς της Α1 για 11η φορά στην ιστορία του θα διεκδικήσει το νταμπλ, αφού πήρε το κύπελλο στη Σύρο. Ο Παμβοχαϊκός που έκλεψε τις εντυπώσεις στο φετινό πρωτάθλημα θα διεκδικήσει την 3η θέση στους αγώνες με τον αποδυναμωμένο Ολυμπιακό.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-8

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 57% άριστες), Κράβαρικ 20 (19/35 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 29 (26/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (10/14 επ., 1 άσο), Πελεκούδας 6 (4/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (58% υπ. - 46% άριστες) / Τζιουμάκας 1, Τακουρίδης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κολτσιάκης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 14 (12/19 επ., 2 άσοι, 79% υπ. - 57% άριστες), Ποτότσνικ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. - 45% άριστες), Στιβαχτής 6 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 10 (9/24 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 9 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (59% υπ. - 45% άριστες) / Κατσαούνης, Μιχαήλογλου, Σζάρεκ 1, Μπάκας.

Η σειρά των τελικών (στις τρεις νίκες ο πρωταθλητής)

20/4, 19.00: Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου

... Read more »

Μετά από δύο πρωταθλήματα και ένα Κύπελλο ως πρώτος προπονητής του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Καλμαζίδης αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο των "ερυθρολεύκων".

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στον τελικό του κυπέλλου, επικρατώντας με 3-2 του Παναθηναϊκού σε έναν συγκλονιστικό τελικό στην Πρέβεζα.

Με ψυχωμένη εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στην Πρέβεζα, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 και 1-2. Οι ερυθρόλευκες κατέκτησαν το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία τους!

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων (14-7) με την Κωνσταντίνου, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 (14-12) και επανήλθε στη διεκδίκηση του σετ. Με άσο της Χατζηνικολάου ο Παναθηναϊκος πέρασε μπροστά με 21-18 και διατήρησε το "μαξιλαράκι" των τριών πόντων. Η Νιέβα διαμόρφωσε το 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή και με πρωταγωνίστρια την Τένεβα πήρε τα ηνία του σετ. Οι "ερυθρόλευκες" προηγήθηξαν με 20-14 μετά από άστοχο σερβίς της Γιουράνι. Με τρεις πόντους της Τένεβα και "πράσινα" λάθη ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο σετ με 25-20.

Μοιρασμένο το τρίτο σετ για τις δύο ομάδες με εκπληκτικό τελείωμα. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στους πρώτους πόντους και προηγήθηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων (10-6). Με σερί 4-1 για τον Ολυμπιακό οι "ερυθρόλευκες" μείωσαν στο έναν πόντο (13-12) και ισοφάρισε τον αγώνα (13-13) χάρη σε άουτ προσπάθεια της Νιέβα.

Ο Παναθηναϊκός έχτισε ξανά διαφορά τριών πόντων, όμως σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός επέστρεφε στο σετ. Μετά το 20-20 έγινε πραγματική "μάχη" στην Πρέβεζα. Η Νοσέκοβα εξασφάλισε το πρώτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-23). Τέσσερις ευκαιρίες είχαν συνολικά οι "ερυθρόλευκες", δεν εκμεταλλεύτηκαν καμιά. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόνο μια ευκαιρία. Η Κοσμά δεν βρήκε στόχο (28-27) και η Φερέιρα σημάδεψε από τη γραμμή του σερβίς (29-27) και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Το λάθος της Νιέβα έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 7-2 στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 με την πρώτη σκόρερ, την Κωνσταντίνου. Ακολούθησε νέο ξέσπασμα του Ολυμπιακού (18-13) με τη Χριστοδούλου στο σερβίς.Τελικά, ο Ολυμπιακός έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, κατακτώντας το σετ με 25-19.

Στο τάι μπρέικ η Κωνσταντίνου έκανε το 4-2. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6 με επίθεση της Χριστοδούλου. Με δύο πόντους της Κοσμά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-6. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μπλοκ μείωσε σε 13-11. Με διπλό μπλοκ ο Ολυμπιακός (15-11) κράτησε τον τίτλο.

Τα σετ: 22-25. 25-20, 27-29, 25-19, 15-11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 18:00 LIVE

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στην Πρέβεζα όπου το απόγευμα του Σαββάτου θα διεκδικήσουν τον μοναδικό τίτλο που τους έχει απομείνει.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θέλουν όσο τίποτα άλλο αυτό το Κύπελλο για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

Σε μια χρονιά στην οποία η ΑΕΚ ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί οι δύο "αιώνιοι" έχουν μια χρυσή ευκαιρία να κατακτήσουν έναν τίτλο.

Ο Ολυμπιακός θέλει να κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο της ιστορίας του. Πέρσι, οι ερυθρόλευκες πανηγύρισαν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους και φέτος θέλουν να σηκώσουν τον δεύτερο.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός θέλει να σώσει μια πολύ κακή χρονιά. Οι πράσινες πραγματοποίησαν την χειρότερη χρονιά της ιστορίας τους στο πρωτάθλημα και θέλουν τουλάχιστον να κατακτήσουν το κύπελλο.