ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » volei
Να νικήσει κούραση και Εθνικό
ΕΘΝΙΚΟΣ.ΑΛΕ-ΗΡΑΚΛΗΣ  0-3
Ούτε στην Αλεξανδρούπολη σταμάτησε η ξέφρενη πορεία του Ηρακλή για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Ο "γηραιός" νίκησε με 3-0 τον Εθνικό και παραμένει αήττητος.
ΚΗΦΗΣΙΑ-ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ    3-0
Το Ζηρίνειο αποτελεί ίσως την πιο δύσκολη έδρα της Volleyleague κι ο ΑΟ Κηφισιάς φρόντισε να το επιβεβαιώσει και κόντρα στον δεύτερο (πριν την έναρξη του αγώνα) Παμβοχαϊκό τον οποίο κέρδισε με 3-0, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα.
Εθνικός Αλεξ. - Ηρακλής 0-3 (19-25, 25-27, 18-25)
Κηφισιά - Παμβοχαϊκός   3-0 (25-21, 25-21, 26-24)
Category: volei | Views: 580 | Added by: GeraniosNikos | Date: 2012-02-04 | Comments (0)

Παναθηναϊκός - Λαμία 2-3
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ  2-3
Στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ ανδρών οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, ανέτρεψαν στο σκορ και προηγήθηκαν με 2-1, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να εξασφαλίσουν τον ένα βαθμό.
Κι αυτή τη φορά πάλεψε, κι αυτή τη φορά διεκδίκησε τη νίκη, όμως το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας που επικράτησε με 3-2 στο Μετς.
Παναθηναϊκός - Λαμία 2-3 (19-25, 25-20, 25-20, 21-25, 12-15)

Ο Ηρακλής πλήρωσε τις απουσίες του στη Μόσχα

ΝΤΙΝΑΜΟ.Μ-ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0
Ο Ηρακλής μπορεί να γνώρισε την ήττα από την Ντιναμό στη Μόσχα με 3-0 σετ στο πλαίσιο του «τσάλεντζ ράουντ» στο CEV Cup, αλλά η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα που θα γίνει την Τετάρτη (8/2) στον Εύοσμο.
Ο Ηρακλής, αρκείται σε μια νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να οδηγήσει την αναμέτρηση και την πρόκριση στο λεγόμενο «χρυσό» σετ, στην προσπάθειά του να βρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Βήμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 3-1
Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά βρήκε τις λύσεις για να επιβληθεί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 09/02 στο Ισραήλ, με τον Ολυμπιακό να πρέπει να διπλασιάσει τις νίκες του προκειμένου να προκριθεί στους οκτώ του Challenge Cup..

Σε περίπτωση νίκης της Μακάμπι, η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Νικητής ο Ολυμπιακός, κερδισμένη και η... ΑΕΚ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  3-2

Τέσσερα χρόνια είχε να πανηγυρίσει ο Ολυμπιακός κόντρα στον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη και το πέτυχε σήμερα, μπροστά σε λίγους αλλά ένθερμους οπαδούς του...

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-2 (23-25, 25-15, 14-25, 25-20, 15-8) στην πρεμιέρα της β΄ φάσης για τις θέσεις 1-6 της Α1 γυναικών και «έπιασαν» το «τριφύλλι» στη 2η θέση της βαθμολογίας (16 βαθμούς), «ζωντανεύοντας» τις όποιες ελπίδες έχουν για τον τίτλο, δεδομένου πως η ΑΕΚ είναι στους 20 βαθμούς.

Β΄ΦΑΣΗ - ΘΕΣΕΙΣ 1-6
Σάββατο 28/1/2012
Βριλήσσια - Ηρακλής Κ. 0-3 (13-25, 15-25, 16-25)
Μαρκόπουλο - ΑΕΚ 0-3 (10-25, 10-25, 21-25)

Δευτέρα 30/1/2012
Ολυμπιακός - ΠΑΟ 3-2 (23-25, 25-15, 14-25, 25-20, 15-08)

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ-ΕΑΠ  3-1

Με τον Παμβοχαϊκό να ανατρέπει το εις βάρος του σκορ και να επικρατεί με 3-1 σετ (24-26, 25-19, 25-15, 25-12) στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Volleylegue ΟΠΑΠ.
διατήρησε το αήττητο στις εντός έδρας αναμετρήσεις της και παράλληλα εκμεταλλευόμενη την ήττα του Ολυμπιακού (αλλά και το γεγονός ότι ο Φοίνικας έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) βρέθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ την ίδια ώρα η ΕΑ Πατρών παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, γνωρίζοντας την 5η συνεχόμενη ήττα της.
Τα σετ: Παμβοχαϊκός - ΕΑΠ  3-1 (24-26, 25-19, 25-15, 25-12)

«Σαν... τελικός»

ΑΡΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  3-0
Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο, δίνοντας τέλος και στην δυσμενή παράδοση που είχε, επικρατώντας σχετικά εύκολα (μετά το δραματικό πρώτο σετ) με 3-0 του Παναθηναϊκού......
οποίος παραπεϊ και οδεύει στην Α2'.

Αποτελέσματα 14ηΑγ
Άρης - Παναθηναϊκός 3-0 (26-24, 25-17, 25-17)
Φοίνικας Σύρου - Κηφισιά 3-0(25-21, 25-20, 25-19)
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1 (25-18, 25-19, 16-25, 25-22)
Ηρακλής - Λαμία 3-0 (25-16, 25-21, 25-21)

11.Παναθηναϊκός 8 (13-34)

Ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στο Β' γύρο της Volleyleague ΟΠΑΠ επικρατώντας με 3-1 σετ (25-18, 25-19, 16-25, 25-22) των «ερυθρόλευκων».
Ο Ηρακλής πανηγύρισε την 12η συνεχόμενη νίκη του σε ισάριθμα ματς στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-16, 25-21, 25-21) του ΓΣ Λαμία.

11.Παναθηναϊκός 8 (13-31)
* O Aπόλλων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα και υποβιβάζεται στην Α2.
* Από 13 αγώνες έχουν Άρης, ΠΑΟ, Παμβοχαϊκός, ΕΑΠ, Λαμία, Φοίνικας.
* Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν κατά σειρά. Oι νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια, οι βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια, ο λόγος του κλάσματος των μεταξύ τους σετ, ο λόγος του κλάσματος των μεταξύ τους πόντων, οι συνολικές νίκες στο πρωτάθλημα.
*Σε περίπτωση που η διαφορά βαθμών του 11ου από τον 10ο είναι 7 βαθμοί ή περισσότεροι δεν γίνονται play out και υποβιβάζεται απευθείας η 11η ομάδα

Άνετο 3-0 της Λαμίας επί του Άρη
ΛΑΜΙΑ-ΑΡΗΣ.Θ 3-0
Με κορυφαίο τον Νέναντ Σιμεούνοβιτς, ο ΓΣ Λαμία επιβλήθηκε με 3-0 (25-20, 26-24, 25-20) του Άρη στο Χαλκιοπούλειο, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012 και ανέβηκε δύο θέσεις στη βαθμολογία αφήνοντας πιο χαμηλά τους Θεσσαλονικείς που δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους γηπεδούχους, παρότι παρουσιάστηκαν με... νέο πρόσωπο.
Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 14 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση, ξεφεύγοντας τρεις βαθμούς από τον Άρη και την ΕΑ Πατρών.

Στροφή στην... Eλλάδα

Ο Ολυμπιακός  δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης παρά την καθαρή επικρατήσει 3-0
και ταυτόχρονα πήρε την ρεβάνς για την ήττα του στον πρώτο γύρο στον Έβρο και διατηρήθηκε πλέον μόνος δεύτερος στην βαθμολογία πίσω από των Ηρακλή.(τα σετ: 25-23,28-26,25-22)