ΠΗΡΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ...
ΠΛΕΟΝ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ
LIVE: Παναθηναϊκός - Μακάμπι 64-73
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ.ΤΒ  92-94 (83-83)

Ο Ομπράντοβιτς είχε προειδοποιήσει ότι η Μακάμπι θα αντιδράσει μετά την... ταπείνωσή της στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και -δυστυχώς- για τον Παναθηναϊκό, αποδείχθηκε αληθινός, αφού οι Ισραηλινοί στον 2ο αγώνα του ΟΑΚΑ παρουσιάστηκαν αγνώριστοι (προς το καλύτερο), έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας του Παναθηναϊκού κερδίζοντας  στην παράταση 94-92 και ισοφάρισαν τη σειρά στο 1-1.
Πλέον, οι «πράσινοι» καλούνται να κερδίσουν μέσα στο Τελ Αβίβ τουλάχιστον μία φορά στα επόμενα δύο ματς.
Οι Ισραηλινοί από την 3η περίοδο και μετά έλεγχαν το παιχνίδι και έφτασαν ακόμα και στο +10. Ο Παναθηναϊκός όμως με τους Καϊμακόγλου (20 π), Τσαρτσαρή (12 π) και Γιασικεβίτσιους (15 π) στα τελευταία λεπτά, ανέτρεψε την κατάσταση και το ματς πήγε στην παράταση (83-83). Εκεί, ο Μπλου ανέλαβε δράση…Με δύο εκπληκτικά τρίποντα από πολύ μακρινή απόσταση, «πάγωσε» το γεμάτο ΟΑΚΑ, έδωσε στην ομάδα του την νίκη, έκανε το «break» και έδωσε στην ομάδα του το δικαίωμα να φέρει την σειρά στην έδρα της έχοντας το σκορ της σειράς στο 1-1.