freewebsubmission
Submit Your Site To The Web's Top 50 Search Engines for Free!

ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » basket

Το σερί των 8 συνεχόμενων Final Fours της ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τέλος το 2011, αλλά έπειτα το 3-1 επί της Μπιλμπάο (71-73 στη Bilbao Arena) θα 'ναι παρούσα στην Κωνσταντινούπολη.

Nenad Krstic - CSKA Moscow
ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ.Μ  71-73

Η ρώσικη ομάδα ήταν το φαβορί της προημιτελικής σειράς κι όχι μόνο, αλλά ο Φώτης Κατσικάρης κι οι παίκτες του δεν παραδόθηκαν εύκολα. Ωστόσο, η μείωση σε 2-1 τους χάρισε ως πρωτάρηδες στη διοργάνωσης απλώς την πρώτη νίκη σε playoffs στην Ιστορία τους, αφού, παρότι πάλεψαν μέχρι τέλους, ο Αντρέι Κιριλένκο κι η παρέα του πήραν την πρόκριση.
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα μάθει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά το βράδυ της 5/4, όταν θα έχει ολοκληρωθεί η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-39, 47-56, 71-73

Μπιλμπάο (Φ. Κατσικάρης): Τ. Φίσερ, Τζάκσον 19 (3), Μαυροειδής 2, Μπάνιτς 4, Μουμπρού 8, Ερβέλ 10, Ν. Φίσερ 12 (6 ριμπάουντ), Λόπεθ 3 (1), Σαμπ, Βασιλειάδης 9 (1), Γκριμάου, Μπλουμς 4.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Γ. Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 4 (8 ασίστ), Λαβρίνοβιτς, Σισκάουσκας 13, Κρστιτς 13 (7 ριμπάουντ), Κιριλένκο 23 (8 ριμπάουντ), Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς 2, Σβεντ 2, Κάουν 3, Χριάπα 10 (1), Γκόρντον 3 (1).

Category: basket | Views: 568 | Added by: GeraniosNikos | Date: 2012-03-30 | Comments (0)

Ο Παναθηναϊκός έχει καρδιά πρωταθλητή ! Νίκησε 78-69 τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, ισοφάρισε 2-2 τη σειρά και θα παίξει στο ΟΑΚΑ την πρόκριση στο F4 της Ευρωλίγκα.

Δυνατά μπήκαν στο παρκέ, στο πρώτο δεκάλεπτο, Μακάμπι και Παναθηναϊκός, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν εμφανώς περισσότερο άγχος από τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να βρει την ομάδα του Μπλατ μπροστά στο σκορ με 19-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ήταν διαφορετικό. Ο Παναθηναϊκός έγινε περισσότερο μεθοδικός και με τους Καλάθη, Περπέρογλου, Μπατίστ και Βουγιούκα να δίνουν πόντους και ενέργεια στην ομάδα τους, οι "πράσινοι" βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση. Το 36-41, που ήταν σκορ ημιχρόνου, αποτυπώνει την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ, ενώ πρέπει να αναφέρουμε πως οι παίκτες του "Ζοτς" έχασαν πέντε σερί ελεύθερες βολές, που θα μπορούσαν να είχαν αυξήσει τη διαφορά στο σκορ...

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καλάθης συνέχισε να κλέβει την παράσταση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, δίνοντας βοήθειες τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Στο 22ο λεπτό, μάλιστα, το "τριφύλλι" εξασφάλισε διαφορά 11 πόντων (38-49), χωρίς ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς να τη διατηρήσουν για πολύ, καθώς με ένα σερί 9-0 των Ισραηλινών η διαφορά έπεσε. Οι "πράσινοι" έπαιρναν πόντους από διαφορετικούς παίκτες και να βρίσκονται μόνιμα μπροστά στο σκορ. Με τους Σχορτσιανίτη και Παπαλουκά, άλλωστε, να παρακολουθούν τη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς από τον πάγκο (ο πρώτος λόγω των φάουλ που "φορτώθηκε" νωρίς), οι "πράσινοι" έδειχναν να μην καταλαβαίνουν ούτε από έδρα ούτε από τίποτα!

Όλα αυτά μέχρι το 36΄, όταν η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 65-64. Τα τελευταία λετπά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι "πράσινοι" πήραν, τελικά, μία διαφορά ασφαλείας με τον Καϊμακόγλου 67-72, 1.32΄΄ πριν από το τέλος, κρατώντας ουσιαστικά τη νίκη στα χέρια τους. Μία νίκη που ήρθε με το τελικό 78-69 (και... κούφανε το "Γιάντ Ελιάου"!) και τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ σε λίγες μέρες για να τσεκάρει το εισιτήριο για το F4 της Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα
: 19-17, 36-41, 50-54, 69-78
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς (0/1τρίπ.), Χέντριξ 7 (6ρ.), Σμιθ 14 (0/4τρίπ., 7ρ.), Μπλου 3 (0/2δίπ., 0/5τρίπ., 5ρ.), Ελιγιάχου 12 (2ασ.), Μάλετ 3 (1/3τρίπ.), Πνίνι (0/1τρίπ.), Μπουρστάιν 5 (1/1τρίπ.), Οχαγιόν 9 91/3τρίπ., 9ρ., 2λ.), Τζέιμς 2, Σχορτσανίτης (3λ.), Λάνγφορντ 14 (1/5τρίπ., 2ασ., 2λ.)
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 7 (1/3τρίπ., 2ασ.), Μπατίστ 4, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 12 (1/4τρίπ., 2ασ., 2λ.), Βουγιούκας 8, Καλάθης Ν. 15 (2/4τρίπ., 3ασ., 3κλ.), Σμιθ 7 (1/2τρίπ., 7ρ.), Καϊμακόγλου 12 (1/3τρίπ., 7ρ.), Γιασικεβίτσιους 13 (1/3τρίπ., 3ασ., 2λ.)

Έτοιμος για το F4 της Κωνσταντινούπολης ο εκπληκτικός Ολυμπιακός. Διέλυσε τη Σιένα 75-55 στο ΣΕΦ, έκανε το 2-1 στη σειρά και θέλει νίκη την Παρασκευή για να τελειώνει. Μάταια έψαχνε το καλάθι η ιταλική ομάδα!

Στην Πόλη έρχεται και στην κορφή ...αστέρι!
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΣΙΕΝΑ 75-55

Η Σιένα μπορεί να αιφνιδίασε στην αρχή του ματς τους παίκτες του Ίβκοβιτς και να βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-3, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τη συγκέντρωσή του και με δυνατή άμυνα πέρασε μπροστά στο τέλος της περιόδου. Ενδεικτικό είναι πως οι Ιταλοί μετά τους δέκα γρήγορους πόντους, κατάφεραν να βάλουν μόλις δύο σε τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να πάρουν το προβάδισμα με 14-12 μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά στον τρίτο προημιτελικό.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε την καλή άμυνα και βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τους Χάινς και Μάντζαρη. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο οι παίκτες του Ντούντα ανέβασαν τον ρυθμό τους προς το τέλος και ανέβασαν την διαφορά στο +11 (32-21), με την Σιένα να σημειώνει μόλις 9 πόντους στη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-21, 48-30, 75-55

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Χάινς 15 (7/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Άντιτς 6 (6 ριμπάουντ), Σπανούλης 2(1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο), Ντόρσεϊ (3 ριμπάουντ), Κέσελ 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 5 (2/3 σουτ), Πρίντεζης 4 (3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 9 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Σλούκας 11 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 ασίστ), Λο 10 (1/1 τρίποντα, 6 ασίστ).

Σιένα: ΜακΚάλεμπ 15 (6/14 σουτ), Ζήσης 2, Άντερσεν 12 (5/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρακόσεβιτς 4 (2/6 δίποντα, 3 λάθη), Λαβρίνοβιτς 4 (1.5 σουτ), Θόρντον (0/6 σουτ), Ρες 8 (2/2 τρίποντα), Στόνρουκ 6 (2/2 τρίποντα), Αραντόρι 4, Μος (3 ριμπάουντ).

Η Μπιλμπάο χάλασε το «sweep» της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ.Μ 94-81
Η Μπιλμπάο επικράτησε 94-81 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον 3ο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκα και μείωσε σε 2-1 νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων δόθηκε για την Παρασκευή στις 21:30, πάλι στο Μπιλμπάο. Εκεί η ΤΣΣΚΑ θα επιδιώξει να κάνει το 3-1 και να προκριθεί στο 11ο φάιναλ φορ Ευρωλίγκας της ιστορίας της με απώτερο στόχο την κατάκτηση του 7ου τροπαίου.
Από την άλλη οι Βάσκοι αναμένεται να τα δώσουν όλα την ερχόμενη Παρασκευή για να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να ταξιδέψουν στη Μόσχα την ερχόμενη εβδομάδα, για έναν 5ο και τελευταίο αγώνα με την ΤΣΣΚΑ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Σιένα με στόχο το 2-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΣΙΕΝΑ Νο3 (1-1) 21:00

Το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό στην Ιταλία έγινε. Οι Ερυθρόλευκοι «έσπασαν» την έδρα της Σιένα, πήραν μια νίκη και ουσιαστικά το πλεονέκτημα να κλειδώσουν την πρόκριση με δύο νίκες στο ΣΕΦ αρχής γενομένης σήμερα Τετάρτη  και στη συνέχεια την Παρασκευή. Το 1-1 της σειράς μετά τα δύο ματς στο Παλαέστρα δίνουν στους παίκτες του Ίβκοβιτς την ελπίδα να προκριθούν στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης ωστόσο, όπως είπε ο Σέρβος τεχνικός η ομάδα του θα πρέπει να αποφύγει τα τραγικά δεκάλεπτα αλλά και να αποβάλει το άγχος του γεμάτου ΣΕΦ...
Το ΣΕΦ αναμένεται να είναι κατάμεστο αφού μέχρι το βράδυ της Τρίτης είχαν πωληθεί περίπου 9.000 εισιτήρια και τα εναπομείναντα σχεδόν 2.000 αναμένεται να εξαντληθούν νωρίς την Τετάρτη.
Οι πρωταθλητές Ιταλίας είναι από τις πιο επικίνδυνες ομάδες εκτός έδρας όπου μετρούν έξι νίκες σε οκτώ ματς. Η Σιένα έχει χάσει μακριά από την έδρα της μόνο από την Μπαρτσελόνα (92-75) και από την Μπιλμπάο (60-59). Αντίθετα, έχει περάσει νικηφόρα από τις έδρες των Ούνιξ Καζάν (79-71), Ολίμπια Λιουμπλιάνα (63-57), Γαλατάσαραϊ (67-63), Πρόκομ (79-53), Ρεάλ Μαδρίτης (88-69) και Μάλαγα (91-68).

Το άλλο παιχνίδι της Ημέρας:
Απόψε 21:30 διεξάγεται και το τρίτο παιχνίδι μεταξύ της Μπιλμπάο και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τη ρωσική ομάδα να προηγείται ήδη με 2-0.

Η Μακάμπι κατάφερε να κάνει το 2-1 στη σειρά καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 65-62.
ΜΑΚΚΑΜΠΙ.ΤΒ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  65-62

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 (41-26) πόντους από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και τελικά ηττήθηκε στην εκπνοή με 65-62 με τους Ισραηλινούς να παίρνουν το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα.
Πλέον, την Πέμπτη οι δύο ομάδες θα δώσουν τον τέταρτο αγώνα τους με τους «πράσινους» να ψάχνουν τη νίκη της ισοφάρισης για να γυρίσουν στην Αθήνα σε πέμπτο αγώνα. Διαφορετικά, η Μακάμπι θα πάρει το εισιτήριο για το final four της Κωνσταντινούπολης.

ΨΕΚΑΣΤΕ ΣΚΟΥΠΙΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΓΙΑ ΜΠΑΡΤΣΑ...
Με Ναβάρο στο "τιμόνι" πάει ως στην Πόλη
ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 56-67
Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε... μονομαχία του Χένρι Ντόμερκαντ και του Χουάν Κάρλος Ναβάρο,
Η Μπαρτσελόνα έπαιξε για ένα δεκάλεπτο και πήρε τελικά την τρίτη της νίκη στη σειρά με 56-67 επί της Ούνιξ.Κ και την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης και περιμένει το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκος-Μακκάμπι.

Η ΣΠΑΡΤΑΚ.ΑΓ.Π Η XΙΜΚΙ Η ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ.Ρ ΚΑΙ Η ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ F4
Τα αποτελέσματα:
ΣΠΑΡΤΑΚ.ΑΓ.Π-ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ    86-71
Η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Νίμπουργκ και προκρίθηκε στο φάιναλ-φορ του Eurocup, σημειώνοντας δύο νίκες απέναντι στους Τσέχους (86-71).
Για την ομάδα του Γιόρι Ζντοβς ο Γιοτάμ Χαλπερίν σημείωσε 19 πόντους, όσους πέτυχε και ο Στρέλνικς που οδήγησαν την Σπαρτάκ στο φάιναλ-φορ.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ.ΚΟΥΜΠΑΝ-ΚΙΜΚΙ 81-77
H Xίμκι(διοργανώτρια) γνώρισε την ήττα από την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 81-77 αλλά πανηγύρισε την πρόκρισή της στο φάιναλ-φορ.
Στο πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων η Λοκομοτίβ είχε επικρατήσει με εννέα πόντους διαφορά, επομένως παρά την ήττα  κατάφερε να διατηρήσει το +9 και πέρασε στο φάιναλ-φορ.

ΝΤΟΝΕΤΣΚ-ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ.Ρ        80-78
Την ήττα γνώρισε και η Λιέτουβος Ρίτας με 80-78 από την Ντόνετσκ αλλά διατήρησε το +11 που είχε από το πρώτο ματς είχε κερδίσει η Λιέτουβος και έτσι οι Λιθουανοί έγιναν η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριό της για το φάιναλ-φορ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΜΠΟΥΝΤΟΥΚΝΟΣΤ    85-63
Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της προημιτελικής φάσης, η Βαλένθια συνέτριψε την Μπούντουτσνοστ με 85-63 και προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ.

Tα Ζευγάρια του Final-4  όπου και θα διεξαχθεί στην Ρωσία και στο Χίμκι το διάστημα 14-15/4/2012

Σπαρτάκ.Αγ.Πετρούπολης-Bαλένθια
Χίμκι-Λιέτουβος.Ρίτας

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένονται οι αποψινοί επαναληπτικοί αγώνες της φάσης των πλέι οφ του Eurocup.
Η ομάδα που φαινομενικά έχει κάπως πιο εύκολο έργο είναι η Λιέτουβος Ρίτας, η οποία επικράτησε με 11 πόντους διαφορά της Ντόνετσκ στο πρώτο παιχνίδι.
Στα υπόλοιπα ματς, η Σπαρτάκ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, υποδέχεται τη Νίμπουρκ με στόχο να διαφυλάξει το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων του πρώτου αγώνα, ενώ η Βαλένθια φιλοξενεί τη Μπούντουτσνοστ ζητώντας νίκη με πέντε πόντους και πάνω. Τέλος, στον ρώσικο "εμφύλιο" η Λοκομοτίβ Κουμπάν θέλει νίκη στην έδρα της με 10 πόντους απέναντι στη Χίμκι.
Το πρόγραμμα:
Σπαρτάκ - Νίμπουρκ (68-64)
Λοκομοτίβ Κουμπάν - Χίμκι (72-81)
Ντόνετσκ - Λιέτουβος Ρίτας (65-76)
Βαλένθια - Μπούντουτσνοστ (71-75)
*Σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα.

O Παναθηναϊκός απόψε στη "ΝΟΚΙΑ Αrena"με στόχο το "διπλό" που θα του ξαναδώσει το πάνω χέρι στη σειρά με τη Μακάμπι.

MAKKAMΠΙ.ΤΒ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Νο3 (1-1)
Ο Παναθηναϊκός ήρθε με μοναδικό στόχο στο Ισραήλ τη νίκη που θα του δώσει την ευκαιρία να ανακτήσει ξανά το πλεονέκτημα της έδρας που έχασε στο δεύτερο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.
Η πρώτη του ευκαιρία είναι την απόψε το βράδυ (27/3, 9.45μ.μ.) στο "ΝΟΚΙΑ Arena", όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ με στόχο να κάνει το "μπρέικ".
Όπως ακριβώς δηλαδή έκανε την περασμένη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ η Μακάμπι, όταν επικράτησε με σκορ
 94-92 μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.
Οι Ισραηλινοί έδειξαν μέσα σε δύο ημέρες σημάδια ανάκαμψης κι "έκλεψαν" το διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ παίρνοντας αυτοί το πάνω χέρι. Πλέον είναι η σειρά του Παναθηναϊκού να το κάνει.

ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΘΕΛΕΙ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
Με τη σκούπα... ανά χείρας βρίσκονται οι παίκτες της Μπαρτσελόνα που χρειάζονται άλλη μια νίκη απέναντι στην Ούνιξ Καζάν προκειμένου να πάρουν την πρόκριση στο φάιναλ φορ.
ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Νο3(0-2)

Οι «μπλαουγκράνα» βρίσκονται στο 2-0 μετά τις δύο νίκες στη Βαρκελώνη, ενώ από το ξεκίνημα της σεζόν μετράνε 4/4 απέναντι στους Ρώσους.

Αύριο 28/3/2012

ΚΛΕΙΝEI ΘΕΣΗ ΣΤΟ F4 Η ΤΣΣΚΑ Η ΜΕΝΕΙ ΖΩΝΤΑΝΗ Η ΜΠΙΛΜΠΑΟ?
ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ.Μ Νο3 (0-2)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρίσκεται στο 2-0 απέναντι στη Μπιλμπάο και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση της στο φάιναλ-φορ της Κωνσταντινούπολης.
Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας θα πρέπει να αποδράσουν με το θετικό αποτέλεσμα από την έδρα των Βάσκων, οι οποίοι παρουσιάζονται ιδιαίτερα επικίνδυνοι εντός έδρας.

Η Νέα Κηφισιά επικράτησε εκτός έδρας των Ικάρων Σερρών και συνεχίζει να παλεύει για την 3η θέση, ενώ η ΑΕΚ υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 61-45 από τον Πιερικό / Αρχέλαο.
Ο Πανελευσινιακός  επικράτησε με 87-78 του Αρκαδικού.