ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » 2012 » June » 11 » ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΤΕΡΜΠΙ
9:29 PM
ΙΣΟΠΑΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι του 4ου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Γαλλία και την Αγγλία. Προηγήθηκαν με τον Λέσκοτ τα "λιοντάρια”, ισοφάρισαν με τον Νασρί οι "τρικολόρ”.

Η Γαλλία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από την Αγγλία στο 15ο λεπτό όταν ο Μίλνερ αν και πέρασε τον Γιορίς πλάσαρε άουτ.

Στην δεύτερη τους καλή στιγμή τα "λιοντάρια” ήταν πιο εύστοχα. Μετά το φάουλ του Τζέραρντ ο Λέσκοτ νίκησε την γαλλική... αεροπορία και έδωσε το προβάδισμα στην Αγγλία με την συμπλήρωση μισής ώρας.

Αμέσως μετά η Γαλλία ανέβασε στροφές και αφού απείλησε εις διπλούν με τον Ντιαρά στο 35΄, έφτασε στην ισοφάριση με τον Νασρί στο 39΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έριξαν στροφές με την Γαλλία να έχει κατά διαστήματα τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Χότζον. Το 1-1 έμεινε μοιραία μέχρι το τέλος καθώς όσο περνούσε η ώρα τόσο η διάθεση των δύο ομάδων να ρισκάρουν μειωνόταν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Ντεμπουσί, Ραμί, Μεξές, Εβρά, Νασρί, Καμπάγ (84' Μπεν Αρφά), Α.Ντιαρά, Μαλουντά (85' Μαρτέν), Ριμπερί, Μπενζεμά
ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Τζόνσον, Τέρι, Λέσκοτ, Κόουλ, Πάρκερ (78' Χέντερσον), Τζέραρντ, Τσάμπερλεϊν (77' Ντεφόε), Μίλνερ, Γιανγκ, Γουέλμπεκ (90+1' Γουόλκοτ)

Σκόρερ: Νασρί (39') / Λέσκοτ (30')

Γήπεδο: "Donbass Arena" (Ντόνετσκ)

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία)

Category: Spor | Views: 596 | Added by: GeraniosNikos | Rating: 4.7/3