8:33 PM
ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ
Χόρεψε... ΤΣΑΜΗκο τον Άρη!
ΚΟΛΛΟΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-ΑΡΗΣ.Θ 70-64
Ο φετινός Κολοσσός μπορεί (και) να κάνει ανατροπές όταν και εφόσον χρειαστεί! Μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο συγκεκριμένο ματς, αλλά η ομάδα της Ρόδου μπόρεσε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 70-64 και να διατηρηθεί... ακλόνητη στην 3η θέση της βαθμολογίας,επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από δύο "θεωρητικές"ήττες από Παναθηναϊκό και Πανιώνιο.
Κάνοντας μάλιστα και την υπέρβαση στο σημερινό παιχνίδι ανατρέποντας και διαφορά 9 πόντων.
Για την ακρίβεια στο πρώτο δεκάλεπτο (10π.) μπόρεσε να κάνει τη διαφορά στο ματς και να δώσει στον Άρη διαφορά οκτώ πόντων (13-21) η οποία έφτασε και στο +9 (15-24) λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Κολοσσός άρχισε να... ξυπνάει από τον λήθαργο των πρώτων λεπτών και να ροκανίζει τη διαφορά στο σκορ.

Ειδικά αναφορά πρέπει να γίνει στην τελευταία περίοδο και την αμυντική επίδοση του Κολοσσού, που είχε δεχθεί πέντε πόντους μέχρι το 35' και άλλους τόσους μέχρι το τέλος του ματς. Όσον αφορά την στατιστική του αγώνα ; Οι γηπεδούχοι μάζεψαν 20 ριμπάουντ περισσότερα (50 έναντι 30 του Άρη), την ώρα που είχαν τα διπλάσια λάθη (20 έναντι 9) των «κιτρινόμαυρων».

Category: basket | Views: 571 | Added by: GeraniosNikos | Rating: 0.0/0