ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » 2012 » April » 20 » ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ Η ΡΟΔΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ!
9:53 PM
ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ Η ΡΟΔΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ!

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε και στην Καβάλα 73-67 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι-οφ στην Α1 μπάσκετ.

Γράφει ιστορία ο Κολοσσός Ρόδου! Κέρδισε με 73-67 την Καβάλα, στο ΔΑΚ Καλαμίτσας, και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά της Α1 αφού έκανε το 2-0 στην σειρά.

Οι Αγγελός Τσάμης και Σκότι Χόπσον πέτυχαν από 14 πόντους έκαστος και οδήγησαν τον Κολοσσό στη νίκη κόντρα στην Καβάλα.

Οι Ροδίτες μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν το 2-0 στη σειρά και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και έκαναν το 5-10 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Η Καβάλα αντέδρασε και με τον Νίκο Αγγελόπουλο να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα, πήρε προβάδισμα στο 5ο λεπτό με 14-10. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έγινε το αφεντικό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας εκμεταλλευόμενοι πλήρως τα τραγικά ποσοστά της Καβάλας από την γραμμή των 6,75, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν 17% με 2/12. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κολοσσό να προηγείται με 28-41.

Η Καβάλα δεν παράτησε τα όπλα και επέστρεψε δυναμικά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με μπροστάρη τον Νίκο Αγγελόπουλο και άξιο συμπαραστάτη του τον Βασίλη Σιμτσακ, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ψαλίδισαν την διαφορά και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 49-54.

Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς της Καβάλας ήταν εκείνος που έφερε το σκορ στο 57-57 στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός με ένα μικρό σερί 6-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα με 57-64, αλλά ο Πάσαλιτς δήλωσε και πάλι «παρών» και με τρίποντο διαμόρφωσε το 60-64, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Ο Κολοσσός κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη επί της Καβάλας, αυτή τη φορά με 67-73 , εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση των πλέι-οφ.

Δεκάλεπτα: 18-20, 28-41, 49-54, 67-73.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Χάτεν 9 (1), Καλαϊτζής 3 (1), Πάνος 3, Γεωργαλής 12 (4), Ασημακόπουλος 10, Μπόικιν 4 (1), Χαρίσης 4, Τσάμης 14 (2), Χόπσον 14, Κομποδιέτας.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 17 (5), Αγγελόπουλος 23, Νταμιάνοβιτς, Στεφανίδης 7 (2), Κοστόβ 2, Καραποστόλου 9 (1), Σίμτσακ 7, Γκρέι 2.

Category: basket | Views: 513 | Added by: GeraniosNikos | Rating: 5.0/2