Main » 2012 » February » 18 » ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-2
8:27 PM
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-2
ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Σιμάο και ο Μαυρίας πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα και οι "πράσινοι” επικράτησαν του Εργοτέλη με 2-0, στο Παγκρήτιο, ξεφεύγοντας με 5 βαθμούς από τον Ολυμπιακό.

Στο 55' με κεφαλιά του Σιμάο από κόρνερ του Κλέιτον και στο 59' με πλασέ του Μαυρία, που πήρε το ριμπάουντ από δυνατό σουτ του Λάζαρου και ασταθή απόκρουση του Πίρσον, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-2 και ουσιαστικά "κλείδωσε" το τρίποντο στο Παγκρήτιο. Στα εναπομείναντα λεπτά οι πράσινοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες με τον Πετρόπουλο και τον Χριστοδουλόπουλο για να διευρύνουν τη νίκη τους και στο φινάλε γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο τους που ζητούσε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.