ΡΟΠΑΛΙΑ ΗΡΑΚΛΗ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ
Ο ΠΑΟ είναι στα ημιτελικά!
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΗΣ.Θ  3-2
Αν η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, τότε καλύτερη εκκίνησε δεν μπορούσαμε να περιμένουμε για το Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών που διεξάγεται στη Σύρο.
Στο εναρκτήριο ματς, Άρης και Παναθηναϊκός έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με τους πράσινους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση(3-2) (και συνάμα την πρώτη τους νίκη μετά τις 4 Ιανουαρίου όταν για την 10η αγωνιστική της Volleyleague είχ
αν κερδίσει με 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης)....
Τα σετ: (21-25, 25-23, 19-25, 25-16, 15-13)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ-ΛΑΜΙΑ 2-3
Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι από τον πρώτο έως τον τελευταίο πόντο, ο ΓΣ Λαμία επικράτησε με 3-2 του Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του σε ημιτελικό Κυπέλου Ελλάδος.
Μάλιστα, ο Γυμναστικός κατάφερε να πανηγυρίσει την τρίτη του φετινή νίκη εις βάρος του Φοίνικα στη φετινή σεζόν και δεύτερη μέσα στη Σύρο καθώς είχε κερδίσει (πάλι με 3-2) για την 11η αγωνιστική της Volleyleague, ενώ είχε επικρατήσει και στην Λαμία στον προκριματικό όμιλο του Volleyleague Cup.
Τα σετ: (22-25, 28-26, 25-22, 25-19, 13-15)

ΗΡΑΚΛΗΣ-Π.Α.Ο.Κ   3-0
Για δύο σετ ο ΠΑΟΚ  ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Ηρακλή , αλλά όπως και στο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος ο Γηραιός επικράτησε με 3-0 και πήρε την πρόκριση για την τετράδα.
Ο Ηρακλής στο πρώτο σετ προηγήθηκε 21-15, αλλά τα σερβίς του Πλίκα έφεραν το σκορ στο 21-20, για να ακολουθήσει στο 23-22, υπέρβαση του Αρμενάκη και κόντρα επίθεση του Κράβαρικ για το 1-0.
Στο β' σετ υπήρχε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 21-20, που έγινε 23-20 με τον Κράβαρικ (τελείωσε όλες τις κρίσιμες μπάλες) κι όταν ο Ηρακλής έφτασε στο 2-0, το ματς τελείωσε καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις και ψυχολογία για να επιστρέψει.
Τα σετ: (25-22, 25-21, 25-14)
Category: volei | Views: 556 | Added by: GeraniosNikos | Rating: 4.0/1