ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » 2012 » March » 30 » ΟΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ..... ΟΑΚΑ!!!
0:41 AM
ΟΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ..... ΟΑΚΑ!!!
Ο Παναθηναϊκός έχει καρδιά πρωταθλητή ! Νίκησε 78-69 τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, ισοφάρισε 2-2 τη σειρά και θα παίξει στο ΟΑΚΑ την πρόκριση στο F4 της Ευρωλίγκα.

Δυνατά μπήκαν στο παρκέ, στο πρώτο δεκάλεπτο, Μακάμπι και Παναθηναϊκός, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν εμφανώς περισσότερο άγχος από τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να βρει την ομάδα του Μπλατ μπροστά στο σκορ με 19-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ήταν διαφορετικό. Ο Παναθηναϊκός έγινε περισσότερο μεθοδικός και με τους Καλάθη, Περπέρογλου, Μπατίστ και Βουγιούκα να δίνουν πόντους και ενέργεια στην ομάδα τους, οι "πράσινοι" βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση. Το 36-41, που ήταν σκορ ημιχρόνου, αποτυπώνει την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ, ενώ πρέπει να αναφέρουμε πως οι παίκτες του "Ζοτς" έχασαν πέντε σερί ελεύθερες βολές, που θα μπορούσαν να είχαν αυξήσει τη διαφορά στο σκορ...

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καλάθης συνέχισε να κλέβει την παράσταση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, δίνοντας βοήθειες τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Στο 22ο λεπτό, μάλιστα, το "τριφύλλι" εξασφάλισε διαφορά 11 πόντων (38-49), χωρίς ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς να τη διατηρήσουν για πολύ, καθώς με ένα σερί 9-0 των Ισραηλινών η διαφορά έπεσε. Οι "πράσινοι" έπαιρναν πόντους από διαφορετικούς παίκτες και να βρίσκονται μόνιμα μπροστά στο σκορ. Με τους Σχορτσιανίτη και Παπαλουκά, άλλωστε, να παρακολουθούν τη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς από τον πάγκο (ο πρώτος λόγω των φάουλ που "φορτώθηκε" νωρίς), οι "πράσινοι" έδειχναν να μην καταλαβαίνουν ούτε από έδρα ούτε από τίποτα!

Όλα αυτά μέχρι το 36΄, όταν η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 65-64. Τα τελευταία λετπά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι "πράσινοι" πήραν, τελικά, μία διαφορά ασφαλείας με τον Καϊμακόγλου 67-72, 1.32΄΄ πριν από το τέλος, κρατώντας ουσιαστικά τη νίκη στα χέρια τους. Μία νίκη που ήρθε με το τελικό 78-69 (και... κούφανε το "Γιάντ Ελιάου"!) και τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ σε λίγες μέρες για να τσεκάρει το εισιτήριο για το F4 της Ευρωλίγκα!