ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ

Main » football
Αποκλείστηκε πρόωρα η Σενεγάλη
ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΟΥΙΝΕΑ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 2-1
Στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί η Ισημερινή Γουϊνέα η οποία πήρε τη δεύτερή της νίκη στους ομίλους, επικρατώντας 2-1 της Σενεγάλης και ταυτόχρονα την άφησε εκτός θεσμού!

Category: football | Views: 515 | Added by: GeraniosNikos | Date: 2012-01-26 | Comments (0)

Στους «4» με τεσσάρα!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 4-0 τον Πανιώνιο στα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Ο Μάρκο Πάντελιτς άνοιξε τον δρόμο με δύο γκολ,  ο Ντιόγκο σκόραρε και πάλι με τη φανέλα του Ολυμπιακού και έκλεισε το χορό των γκολ ο Τζαμέλ Αμπντούν.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε όλη τη διάρκεια ανώτεροι από τον Πανιώνιο, αν και στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοσή τους ανέβηκε αισθητά και κατάφεραν να δώσουν χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη τους.

Στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 τον Λεβαδειακό και έμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος με την διαφορά από τον Ολυμπιακό να αυξάνεται στους 5 βαθμούς.
Τα γκόλ του αγώνα: 33' Σαριέγκι, 59' και 63' Τοτσέ

Στο... κόλπο ο Πανθρακικός, στο +2 ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς, ανεβάζοντας... στροφές στα τελευταία λεπτά, επιβλήθηκε με 3-0 του Εθνικού Αστέρα στο Μάλεμε και διατήρησε την απόσταση των δυο βαθμών από τη δεύτερη Βέροια, που κατάφερε με τη σειρά της να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στον φιλοξενούμενό της Θρασύβουλο (1-0), χάρη σε γκολ του Ολισαντέμπε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής μεγάλος κερδισμένος ο Πανθρακικός, ο οποίος πήρε την νίκη κόντρα στη Λάρισα (1-0) χάρη στην... έμπνευση του Σάββα Παντελίδη.

ΖΑΜΠΙΑ-ΛΙΒΥΗ 2-2

Η Ζάμπια αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, πήρε την ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Λιβύη για τον Α' όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.
Η ισοπαλία φέρνει την Ζάμπια κοντά στην πρόκριση καθώς έχει πλέον τέσσερις βαθμούς σε δύο αγώνες. Αντίθετα η Λιβύη έχει μόλις έναν.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισημερινή Γουινέα κοντράρεται με την Σενεγάλη.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0
Με σκόρερ τον Ουέλινγκτον η Δόξα Δράμας πήρε το τρίποντο κάνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 14 αγώνες.

Superleague, 5η αγωνιστική (εξ΄αναβολής) Δόξα Δ.-Αστέρας Τρ. 1-0 | Match Highlights

• ΠΑΟΚ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ : 1-2 ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ
    ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!!!

ΠΑΟΚ vs Ατρόμητος | Το 1-2 από τον Μπρίτο

Με το σύνηθες σκορ το Μάλι
Το Μάλι ξεκίνησε της υποχρεώσεις του με το δεξί το Κόπα Αφρικά κερδίζοντας 1-0 την Γουινέα στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 1η Αγωνιστική του τουρνουά και του 4ου Ομίλου κάνοντας βήμα πρόκρισης.

Η Γκάνα μετά από ένα εξαιρετικό Μουντιάλ ελπίζει σε διάκριση και στο Κόπα Άφρικα
Η Γκάνα μετά από ένα εξαιρετικό Μουντιάλ ελπίζει σε διάκριση και στο Κόπα Άφρικα  δείχνοντας από την αρχή της διοργανώσεις της όρεξης της απέναντι στην ποίο αδύναμη Μπουτσούανα παρά το φτωχό 1-0
στο εναρκτήριο παιχνίδι του 4ου ομίλου.
Στό άλλο παιχνίδι που αρχίζει σε λίγο είναι ανάμεσα στην Γουινέα και το Μάλι.

Η Γκαμπόν νίκησε με 2-0 τον Νίγηρα σε αγώνα για τον τρίτο όμιλο του Κόπα Αφρικα.
Η διοργανώτρια ομάδα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στο Νίγηρα και πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αφρικα.
Η Γκαμπόν ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από το Νίγηρα, που είχε σοβαρά αμυντικά προβλήματα.
Πήρε το ντέρμπι η Τυνησία στην 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Κόπα Αφρικα, με 2-1 απέναντι στο Μαρόκο